Osmanlı Tarihi İsmail Hakkı Uzunçarşılı

Osmanlı Tarihi – İsmail Hakkı Uzunçarşılı PDF İndir

İsmail Hakkı Uzunçarşılı ismindeki yazarın Osmanlı Tarihi adlı eserini PDF formatında sizlerle paylaşıyoruz. Yazı sonundaki indirme linkini kullanabilirsiniz. Eğer beğendiyseniz yorum yaparak destek olmayı unutmayın.

Osmanlıda Dil

İmparatorluğun resmi dili Osmanlı Türkçesi idi. Farsça ve Arapça çok etkilenen bir Oğuz Türkçesi idi. Osmanlılar birkaç etkili dile sahipti: Arnavutluk ve Bosna hariç olmak üzere, Anadolu’da halkın çoğunluğu tarafından konuşulan Türkler ve Balkanlar’ın çoğunluğu tarafından konuşulan Türkler; Sadece eğitimli kişiler tarafından konuşulan Farsça Arapça, Arapça, Kuzey Afrika, Irak, Kuveyt, Levant ve Afrika Boynuzu kısımlarında konuşulmaktadır; Ve Afrika Boynuzu boyunca Somali. Son iki yüzyılda, bunların kullanımı sınırlı ve spesifik oldu: Farsça esas olarak eğitimli bir edebi dil olarak hizmet etti.

Osmanlı varyasyonunda Türkçe, Osmanlı’nın doğuşundan bu yana askeri ve idare dili idi. 1876 ​​Osmanlı anayasası Türk resmi emperyal statüsünü resmen çimento altına aldı.

Halk arasında okur yazarlık oranının düşük olması (19. yüzyılın sonuna kadar% 2-3 ve 19. yüzyılın sonunda% 15 gibi) nedeniyle, sıradan insanlar, yazarları işe almak zorunda kalmışlardı. Hükümetle iletişim kurabilmek için “özel istek-yazarlar” (arzuhâlci). Etnik gruplar, aileleri ve mahalleleri (mahalleler) kendi dilleriyle (ör. Yahudiler, Rumlar, Ermeniler vb.) Konuşmaya devam ettiler. İki veya daha fazla popülasyonun birlikte yaşadığı köylerde sakinler sıklıkla birbirlerinin dilini konuşurlardı. Kozmopolit şehirlerde insanlar genellikle aile dillerini konuşur; Etnik Türklerden olmayanların birçoğu ikinci dil olarak Türkçe konuşuyordu.

LINK: Osmanlı Tarihi İndir

Osmanlı Tarihi – İsmail Hakkı Uzunçarşılı PDF İndir kitabının indirme işlemini başlatmak için aşağıda ki linklerden birini tercih edebilirsiniz
Antivirus test sonucu: Dosya temiz, güvenle indirebilirsiniz

Osmanlı Tarihi – İsmail Hakkı Uzunçarşılı PDF İndir Direkt Link
Osmanlı Tarihi – İsmail Hakkı Uzunçarşılı PDF İndir Alternatif Link 1

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir