Selçuklu Tarihi

İbrahim Kafesoğlu – Selçuklu Tarihi

Selçuklu Tarihi üzerine bir çok eseri olan İbrahim Kafesoğlu bu eserinde Selçuklu hakkındaki tarihi bilgilerini toplamış. Bu eserinin birinci bölümünde Selçuklu tarihini kuruluşundan yıkılışına kadar siyasi, iktisadi vb. yönleriyle inceliyor; ikinci bölümde ise farklı Selçuklu araştırmalarını anlatıyor.

Selçuklu Tarihi

Bu yazıda okuyacağınız bilgiler vikipedi sitesinden alıntıdır. Selçuklu İmparatorluğu ya da Büyük Selçuklu İmparatorluğu Ortaçağ Türk-Farsi imparatorluğudur ve Oğuz Türklerinin Qynyq kolundan çıkarılmıştır. Selçuklu İmparatorluğu, Hindu Kuş’tan doğu Anadolu’ya, Orta Asya’dan Basra Körfezi’ne uzanan geniş bir alandır. Selçuklular, Aral denizinin yakınlarındaki kendi yörelerinden önce Horasan’a, daha sonra da doğu Anadolu’yu fethetmeden önce anakaraya yükselmiştir.

Selçuklu imparatorluğu 1037 yılında Tughril Beg (1016-63) tarafından kuruldu. Tuğrul, Oğuz Yabgu Devletinde yüksek mevkide bulunan dedesi Selçuk-Beg tarafından yetiştirildi. Selçuklu, hem Selçuklu imparatorluğuna hem de Selçuklu hanedanına ismini vermişti. Pers kültürünün kültürü de Türk-Farsça geleneğinde ifade edilmektedir İmparatorluğun kuzeybatı çevresindeki bölgelerindeki Türk boylarının stratejik askeri amaçlarla yerleşimi Komşu ülkelerden gelen istilaları gidermek, bu alanların ilerleyici Türkleşmesine yol açtı.

İbrahim Kafesoğlu – Selçuklu Tarihi kitabının indirme işlemini başlatmak için aşağıda ki linklerden birini tercih edebilirsiniz
Antivirus test sonucu: Dosya temiz, güvenle indirebilirsiniz

İbrahim Kafesoğlu – Selçuklu Tarihi Direkt Link
İbrahim Kafesoğlu – Selçuklu Tarihi Alternatif Link 1

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir