EVLİYA ÇELEBİ SEYAHATNAMESİ

Evliya Çelebi Seyahatnamesi İndir

Evliya Çelebi Seyahatnamesi olarak bilinen eser bir çok tarihi bilgi içerir. Bu PDF Kitap ile Seyahatname‘nin yazıldığı dönemin nasıl bir dönem olduğunu ve Evliya Çelebi ismiyle tanınan yazarın maceralarını okuyabilirsiniz. Bu eser islam dini için hiçbir şey ifade etmez, bir alakası yoktur.

LINK: Evliya Çelebi Seyahatnamesi İndir

Mostar’daki Eski Köprü
Evliya Çelebi’ye göre, Mostar adı “köprü bekçisi” anlamına geliyor. Çelebi, 28 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğindeki köprüden “köprü gökyüzüne yükselen bir kayalıktan diğerine uzanan gökkuşağı kemeri gibidir … Ben, yoksul ve perişan bir kul, 16 ülkeden geçti, fakat bu kadar yüksek bir köprü görmedim.”

Avrupa
Çelebi, 1663 yılı ziyareti sırasında Rotterdam’da konuk olarak yerli Amerikalılarla karşılaştığını iddia etti. Yazdıklarına göre: “Cucuitlerini Cüzler söylemişti: Dünyamız eskiden barış içindeydi, ancak açgözlü sömürgeciler tarafından dolduruldu. Her sene savaş ve hayatımızı kısaltır. ”

Çelebi, 1665-66’da Viyana’yı ziyaret ederken, Almanca ve Farsça sözcükler arasında, sonradan iki Hint-Avrupa dili olarak görülecek olan arasındaki genetik ilişkinin erken gözleminde bazı benzerlikler olduğunu belirtti.

Kırım Hanlığı
Evliya Çelebi, Azak’taki Kazak baskınlarının Kırım Hanlığı topraklarında etkisini belirterek, ticaret yollarını yok etti ve bölgelerin sayısını azalttı. Çelebi’nin gelişinde, ziyaret edilen kasabaların birçoğu Kazaklardan etkilenmiş ve güvenli olduğu bildirilen tek yer Arabat’taki Osmanlı kalesi olmuştur.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi İndir kitabının indirme işlemini başlatmak için aşağıda ki linklerden birini tercih edebilirsiniz
Antivirus test sonucu: Dosya temiz, güvenle indirebilirsiniz

Evliya Çelebi Seyahatnamesi İndir Direkt Link
Evliya Çelebi Seyahatnamesi İndir Alternatif Link 1

Yazar: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir